W dniach 16-19 września 2021r. spotkaliśmy się na kolejnym rajdzie IFMR Polska

W dniach 16-19 września 2021r. spotkaliśmy się na kolejnym rajdzie IFMR Polska. Tym razem w pięknych okolicach Bydgoszczy.
Organizatorem Rajdu i Tour Master’em był Michał Frelichowski z RC Bydgoszcz – Prezydent IFMR Polska.
Mieszkaliśmy w hotelu Słoneczny Młyn położonym malowniczo nad samą rzeką

Brdą.
Z zaproszenia skorzystali Rotarianie z Niemiec, Dani i Polski. W sumie 16 motocykli i 23 uczestników.
W ostatniej, uroczystej kolacji wzięli również udział członkowie i przyjaciele RC Bydgoszcz z jego Prezydentem na czele.

Już pierwszego wieczoru mieliśmy okazję poznać lepiej Bydgoszcz. Przy okazji wyśmienitej, wspólnej kolacji w unikalnym, zabytkowym budynku, spacerowaliśmy po Wyspie Młyńskiej
Piękne tereny rekreacyjne, zieleń, woda, mosty i mostki zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Zwłaszcza, że dopisała pogoda.
Pierwszy dzień Rajdu rozpoczęliśmy od zwiedzania Biskupina. Miejsca jednego z najstarszych archeologicznych odkryć, związanych z historią Słowian.
Po zrekonstruowanych budynkach, ich wyposażeniu i wykopaliskach oprowadzał nas przewodnik.

Następnie pojechaliśmy do Torunia. Miasta z pięknym, zachowanym starym miastem (Światowe Dziedzictwo UNESCO), znanego z bogatej historii i wyśmienitych pierników.
I oczywiście ze swojego słynnego mieszkańca – Mikołaja Kopernika. Po zjedzonym obiedzie mieliśmy okazję zwiedzić z przewodnikiem miasto.

Pogoda cały dzień niestety niezbyt sprzyjała, zmuszając nas do częstej jazdy w deszczu.
Drugiego dnia trasa wiodła krętymi drogami malowniczej doliny dolnej Wisły. Mglista pogoda z jednej strony ograniczała nieco widoczność ale równocześnie (to opinia uczestników)
podkreślała wyjątkowość miejsca i pory roku.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Miejsca z bogatą historią i słynnego z organizowanych tu od lat nowożytnych turniejów rycerskich.
Bardzo popularnego też jako miejsce ślubów i wesel.

Część uczestników nie oparła się kuszącej ofercie lokalnej cukierni.

Kontynuując rajd wśród charakterystycznego krajobrazu z setkami wierzb, dotarliśmy do Chełmna – „Miasta Zakochanych”. Zawdzięczającego tę nazwę relikwiom świetego Walentego,
znajdującym się w lokalnym kościele. Miasta równie starego jak Toruń.
Kolejną atrakcją była wizyta w zabytkowym gospodarstwie rolnym zbudowanym w 1770r. przez Mennonitów – osadników z Holandii, uciekających do wielu rejonów
Polski przed prześladowaniami religijnymi w swojej ojczyźnie.

Z wyjątkową chatą krytą strzechą trzcinową.
Po zjedzonym na miejscu lunchu, umilanym opowiadaniami lokalnej miłośniczki Doliny Wisły, ruszyliśmy w stronę Bydgoszczy.
Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Brudu i Mydła gdzie uczestnicy mieli możliwość wyprodukowania własnoręcznie mydła.

Wieczorem, w hotelu, z gośćmi z RC Bydgoszcz, przy grillowej kolacji dzieliliśmy się wrażeniami i planowaliśmy przyszłoroczne spotkania.
Zostały zgłoszone dwie potencjalne przyszłoroczne lokalizacje rajdów: Góry Świętokrzyskie (RC Kielce) i Małopolska (RC Kraków Wawel).
Tradycyjnie uczestnicy Rajdu IFMR wsparli zaproponowany przez organizatora projekt charytatywny. Tym razem pomoc dla mieszkańców Niemiec,
dotkniętych w tym roku katastrofalną powodzią.
Następnego dnia, przy wreszcie słonecznej pogodzie (!) rozjechaliśmy się do domów, zachowując, pomimo niesprzyjającej pogody, bardzo ciepłe wspomnienia.

Jak zwykle spotkanie Rotarian na motocyklach dało nam wszystkim mnóstwo pozytywnych emocji, rozwijając to co w Rotary bardzo ważne – Rotary Exchange.
Daliśmy temu wyraz w wielu sympatycznych pożegnalnych wpisach na forum grupy założonej w komunikatorach społecznych.

 
TEXT: Michal Marzec
PHOTO: IFMR

 

 

Views: 405