O nas

„IFMR POLSKA – jak się to wszystko zaczęło?

Wielu członków IFMR AGS (Austria, Niemcy, Szwajcaria) kilka razy odwiedzało sąsiednią Polskę w ciągu ostatnich lat. 

Eckehart Wache podróżował przez północ Polski w 2009 roku i przez południe w 2014 roku. W 2015 Jörn Ranke pokazał unikalną Kotlinę Jeleniogórską w weekendową trasę, którą zaoferował ponownie w 2017 roku, co spotkało się z dużym zainteresowaniem członków AGS. Następnie Alexander Heinelt poprowadził niewielką grupę od Jeleniej Góry do Bieszczad na dalekim południowym wschodzie Polski, w pobliżu Ukrainy.

Podczas tych wszystkich pięciu spotkań spotkali niestety tylko kilku polskich Rotarian, wśród których nie było motocyklistów. Jörn chciał to zmienić już dwa lata temu, ponieważ na podstawie osobistych spotkań z Polakami był przekonany, że przyjaźń między motocyklistami Rotarianami zbliży do siebie oba kraje – co jest ważnym celem Rotary.

Tak więc w ulewnym deszczu Jörn pojechał na Konferencję Dystryktu do Gdyni w 2016 roku, gdzie niestety nie mógł zaprezentować swojego pomysłu podczas konferencji. Na szczęście spotkał tam Bendta Haverberga.

W 2017 r. spytał Alexa Heinelta – członka AGS, mieszkającego w Warszawie, co sądzi o pomyśle Czarteru IFMR POLSKA? Alex natychmiast uwierzył w taką możliwość i dołączył do Jörna, aby wspólnie do tego doprowadzić.

Rownież Prezydent Friedhelm Kirchhoff i Zarząd IFMR AGS, bardzo poparli ten pomysł i zgodzili się być klubem macierzystym w procesie czarteru IFMR Polska.

Jeszcze przed wyjazdem na Walne Zgromadzenie Dystryktu Rotary w Łodzi jesienią 2017 roku Jörn skontaktował się z Tomaszem Wiszniewskim przez Jarka Wistubę, który jest członkiem Komitetu Polsko-Niemieckiego.

Tomasz przyjechał do Łodzi specjalnie dla IFMR, gdzie w końcu wszyscy się spotkali. I wyglądało jakby tylko na to czekał!

Tomasz już wcześniej przygotował trasę na Mazury, więc od razu wszyscy zapisali się na pierwsze spotkanie i czarter w weekend 17.05.-20.05.2018.

Alex i Jörn zaprezentowali drugiego dnia na Walnym Zgromadzeniu członkostwo i czarter IFMR AGS i rozdali 250 ulotek. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem i poparciem obecnych Rotarian.

Wieczorem spotkali się również z Evelyną Jelec z Komitetu Polsko-Litewskiego, która obiecała (i potem zrealizowała) rozpowszechnienie tej inicjatywy wśród litewskich Rotarian.

W rozmowach telefonicznych i mailach Alex i Jörn przygotowali kolejne kroki z Tomaszem, zaczynając od grupy na Facebooku, kontaktując się bezpośrednio z zainteresowanymi Rotarianami, co szybko spowodowało wzrost liczby członków. W tym celu Jörn nawet przełamał niechęć do Facebooka, aby za jego pośrednictwem (dotychczas celowo unikanym) nawiązać kontakt z Polakami i Litwinami.

Następnie opublikowali artykuł w Polish Rotary Magazine, w którym ogłosili plan i szczegóły pierwszej jazdy oraz wiadomość na stronie stronie internetowej Dystryktu, dzięki czemu przybyło kilku nowych uczestników.

Początkowo liczba potwierdzonych uczestników rosła wolno, ale już w czasie jazdy testowej Tomasza i Alexa było pewne, że jest wystarczającą ilość Rotarian, aby pomyśleć o IFMR. Ostatecznie liczba urosła do 50 motocyklistów – po około jednej trzeciej z Polski, Litwy i Niemiec – co przerosło wcześniejsze oczekiwania.

Aby spełnić wymogi powołania oddziału IFMR, należało znaleźć i wybrać ochotników do Zarządu, co udało się realizować bardzo szybko w następującym składzie:

Prezes: Tomasz Wiszniewski 
Wiceprezes: Michał Frelichowski 
Sekretarz: Janusz Babicz 
Skarbnik: Alexander Heinelt 
Media Registration: Bendt Haverberg 
Relacja IFMR AGS: Jörn Ranke

I tak, po 8 miesiącach przygotowań, 19.05.2018 r. W miejscowości Lutry Incoming World President IFMR Dirk Jesinghaus ufundował Czarter IFMR-POLSKA .

Polscy motocykliści przyjechali na Czarter tak dobrze przygotowani, że już na wrzesień 2018 roku został uzgodniony zjazd u grupy przyjaciół w Łodzi, a kolejna trasa – po Lubelszczyźnie, na 2019 rok. Zorganizowana przez Janusza Babicza.

Ponadto zdecydowano o udziale w przyszłorocznym Rajdzie IFMR na Konwencję Rotary w Hamburgu 1-5. czerwca 2019r. 

Natomiast Bendt Haverberg postawił sobie za cel spotkanie polskich, skandynawskich i niemieckich członków IFMR w 2020 roku na Kaszubach.

Prowadzona przez Jörn Ranke ścisła współpraca między szybko rosnącym IFMR Polska i IFMR AGS rozwija się tak jak można było przewidywać. Obejmuje nie tylko uczestniczenie nawzajem w organizowanych zjazdach ale także organizowanie corocznej wspólnej wycieczki transgranicznej w celu pogłębienia nawiązanej przyjaźni.

Tomasz, Alex i Jörn

„IFMR jest jednym z największych z 64 grup zainteresowań Rotary i liczy 2150 członków w 30 krajach. Wielu Rotarian jeżdżących na motocyklach nie jest jeszcze członkami IFMR. To my odpowiadamy za to, żeby nakłonić ich do dołączenia do IFMR jako pełnoprawni członkowie, pokazując im naszą radość, przyjaźń i wiedzę o motocyklach. I oczywiście witamy ich na każdej każdej organizowanej przez nas imprezie.

Członkostwo jest otwarte i zaprasza miłośników jazdy na każdej marce i modelu motocykla. Czy ktoś jest Iron Butt, który codziennie pokonuje ponad 1000 mil, czy też ma satysfakcję z 200-300 kilometrowej trasy okrężnej, jest mile widziany jako członek IFMR.

Wielkie przyjaźnie rozwinęły się między motocyklistami zarówno z różnych krajów jak i odległych kontynentów; prawdziwe Rotary Exchange. Rotary i jazda na motocyklu to klej, który łączy ich ze sobą. Można uznać, że IFMR jest ważnym narzędziem utrzymania członkostwa w Rotary, ponieważ akurat ci członkowie bardzo rzadko opuszczają Rotary.

Działalność charytatywna jest powszechna i wspierana w ramach IFMR. Do najczęściej spotykanych należy budowa świadomości i funduszy dla likwidacji polio.

Będziemy jeździć, spotykać się z Rotarianinami, przygotowując stoiska informacyjne na Konferencjach Dystryktów, Seminariach Szkoleniowych Prezydenta-Elekta, Instytutach Strefowych i Konwencjach Międzynarodowych. Dołącz do nas w ciągu całego roku, ale szczególnie w lipcu –  miesiącu przyjaźni Rotarian, poprzez zapraszanie motocyklistów z Twojego i okolicznych Klubów na wspólną jazdę przed planowym spotkaniem Klubu.

Jedź z nami!”

Prezydent IFMR Raymonda E. Plue

 

IFMR POLSKA

(IFMR nie jest ani Agencją ani nie jest kontrolowaną przez Rotary International)

Views: 1110